OBSAZENÍ

- Anna Karolína Smutná (více)
Koncem roku 2019 nastupuje k Nočním Můrám nová zpěvačka, kterou je Anna Karolína Smutná.
Se zpěvem v kapele v té době teprve začíná, ačkoliv roky 2013-2015 strávila pod vedením vyučujících ze ZUŠ Kutná Hora, kde studovala pěveckou hlasovou výchovu (sólový a komorní zpěv) a hudbu neopustila ani poté.
Na střední škole pedagogické maturovala v roce 2019 z hudební výchovy, díky níž ke své hře na kytaru, kterou do roku 2021 i soukromě vyučovala, přidala i klavír a flétnu. Od roku 2019 do roku 2022 učila, mimo jiné, hudební výchovu v církvické základní škole, avšak od roku 2022 nastoupila na soukromou základní školu v Kolíně, kde nyní působí jako třídní učitelka.
Bigbítové podium, které Aničce Noční Můry nabízí, doplnilo v roce 2020 působení v kapele VIP Zdeňka Jeřábka. Bigbítový potenciál střídají zejména tóny společenských tanců v kutnohorských a kolínských tanečních. Sama Anička považuje tuto kombinaci za důležitou pro vzájemné čerpání pěvecké inspirace, hodící se pro oba druhy muzicírování.
Nástupem Aničky Smutné získala kapela novou a zajímavou tvář a hlavně svěží energii, díky které se postupně mění repertoár a celková prezentace Nočních Můr.

Foto z osobního archivu

- Miloš Halas (více)
Na konci roku 2019 dochází k výrazné změně v pěveckém obsazení a sólového zpěvu místo Honzy Kmenta a dočasně hostujícího Steva se ujímá zpěvák Miloš Halas.
Miloš má za sebou dlouholeté zkušenosti a to převážně v rockové muzice, ale pojďme na začátek. Již na základní škole patřila u Miloše hudební výchova mezi nejoblíbenější předměty a ve zpěvu značně převyšoval ostatní spolužáky.
S přibývajícími roky začala Miloše čím dál víc zajímat rocková a metalová muzika a začal se pohyboval hlavně okolo kapely Arax z Golčova Jeníkova. Pak přichází rok 2001 a s ním i nabídka Araxu na post sólového zpěváku, tuto nabídku Miloš s potěšením příjímá, s touto známou a oblíbenou skupinou také v roce 2005 natáčí studiovou desku a v Araxu působí až do roku 2007, kdy kapela končí s působením.
V roce 2010 se Miloš seznamuje s další kapelou, kterou je Naplech. Po odchodu původní zpěvačky se stává jejím zpěvákem a zvukařem a v této skupině účinkuje stále.
Příchodem Miloše Halase se Nočním Můrám otevírají další možnosti k rozšíření repertoáru a společně s novou zpěvačkou Aničkou Smutnou tak kapela vstupuje do další nové éry.

Foto z osobního archivu

- Petr „Váleček“ Vála (více)
Šest kytarových strun Nočních Můr bravurně ovládá Petr „Váleček“ Vála, který patří rozhodně mezi přední a velmi známé kytaristy našeho regionu. Málokdo z příznivců ale ví, že Váleček začínal s hraním „až“ ve 24 letech (v r.1996), kdy se svojí kytarou (španělkou) naplňoval hospodský lokál v dnes již legendárních Lázních Roztěž. Tyto sobotní večery (při tanečních zábavách a diskotékách) bývaly skutečně proslulé a v hospůdce se scházelo často více lidí než na sále.
Se španělskou kytarou začal o něco později – v roce 1998 vystupovat i při představeních divadla Š.N.E.K., kde začal hrát a kde účinkuje jako herec i muzikant dodnes.
V roce 1999 se Váleček stal kytaristou a také zpěvákem kutnohorské taneční kapely KH BAND, kterou (v r.1996) založil společně s Petrem Klérem klávesák J. „Charlie“ Nešpor a v KH BANDu působil až do roku 2013.
Hudební kariéra Válečka se následně začala velmi úspěšně rozvíjet.
V roce 2001 nastupuje do hard rockové skupiny SIBET, kde hraje do roku 2003.
Od roku 2003 se po nabídce Jardy Drtiny stává kytaristou kapely MONTY JACK, kde hraje a zpívá dodnes.
A v roce 2004 vstoupil do proslulé rockové skupiny S.D.A. z Ledče n.Sázavou, kde hrál celých 6 let.
V době ukončení angažmá v S.D.A. (r.2010) spoluzakládá nový projekt RENONC-RAMONES TRIBUTE BAND.
Ale muziky není nikdy dost a tak v roce 2012 nastupuje jako kytarista do další kapely - FREE TIME (hard rock-crossover).
Ale kromě stálých kapel hostuje Váleček v několika dalších hudebních partách (KMČ, Sesbíraný Drobky, Trio).
V Nočních Můrách je Váleček spoluzákladajícím členem a kromě kytary obohacuje, převážně bigbítové skladby, svým sólovým nebo doprovodným zpěvem … a dělá to výborně.

Foto z osobního archivu

- Jakub Vála (více)
Na jaře 2022 dochází k další částečné změně obsazení a k Nočním Můrám přichází nový hráč na baskytaru, Jakub Vála, který se stává nejmladším členem kapely.
Kuba je velmi talentovaný a nadějný muzikant, který ovládá nejen basovou kytaru, ale je také výborným hráčem na klávesové nástroje.
Úplné začátky se datují už v roce 2009, kdy Kuba začal navštěvovat ZUŠ – obor klavír, kam docházel 13let, až do roku 2022, kdy absoloval. Za tyto roky má za sebou mnoho vystoupení v podobě žákovských koncertů a dalších akcí.
V průběhu let se začal, kromě piana, velmi zajímat i o strunné nástroje, v roce 2021 začal s hrou baskytaru a zároveň je i hráčem na kytaru. Jako baskytarista je členem sboru kouřimské ZUŠ.
Od mala Jakub tíhne k rockové muzice a jeho svěží styl basové hry je pro Noční Můry rozhodně přínosem.
…..A pokud je Kubovo příjmení někomu povědomé, tak se nepletete, jedná se opravdu o syna velmi známého muzikanta Petra „Válečka“ Vály, který je (mimo mnoha hudebních aktivit) rovněž kytaristou a zpěvákem Nočních Můr.

Foto z osobního archivu

- Josef „Charlie“ Nešpor (více)
Klávesák Nočních Můr, J. „Charlie“ Nešpor, sbíral úplně první muzikantské zkušenosti už v mládežnických orchestrech v Uhlířských Janovicích a Zruči n.Sázavou, ve kterých hrál na klarinet v letech 1983 až 1989, kdy navštěvoval LŠU / ZUŠ.
V roce 1989 nastoupil jako tenorsaxofonista a klarinetista do známého tanečního orchestru AKORD v Uhlířských Janovicích, kde působil 4 roky.
Zároveň při studiích v Kolíně založil s kamarády v roce 1990 kapelu UNICORN, kde hrál téměř 2 roky na klávesy a altsaxofon.
Jako dechový hráč ovšem prošel nejvetší školou u Vojenské - posádkové hudby Vyškov n.Moravě, kde v letech 1992-1993 obsadil místo druhého klarinetisty...
... V této době vojenské služby hrál také jako tenorsaxofonista a klávesák ve vyškovské taneční kapele, složené z kolegů z vojenské hudby.
Po návratu z vojny se ještě na krátkou dobu vrátil do AKORDu v Uhlířských Janovicích, odkud ovšem brzy odešel.
Potom byl až do roku 1996 muzikantem na volné noze a hostoval v různých kapelách na Kutnohorsku a Kolínsku.
V roce 1996 založil spolu s Petrem Klérem úspěšnou kutnohorskou taneční kapelu KH BAND, kde začal hrát na klávesy a altsaxofon a v KH BANDu působil jako klávesák až do roku 2013.
Na podzim roku 2012 se mu společně s bubeníkem Jirkou Loučkou zrodila v hlavě myšlenka na založení nové kapely, která získala původně jen „pracovní název“ podle můr, které se slétaly k lampě na terase, kde se konala první noční schůzka k založení kapely. Název ale vlastně vychází tak trochu i ze stylu nočního pracovního života muzikantů, který se životu nočních můr trochu podobá …a proto tento název nakonec zůstal... :)

Foto z osobního archivu

- Jirka Loučka (více)
Rytmus Nočních Můr určuje Jirka Loučka, který patří rozhodně k bubenické elitě a za čtvrtstoletí svého účinkování prošel několika kapelami, které patří nebo patřily v bigbítu středních a východních Čech k těm nejvýznamnějším. Ale vezměme to od začátku.
Jirka pochází z hudební rodiny, kde jeho tatík denně vyhrával na tahací harmoniku – za zdárného sekundování Jirkova staršího bratra, který poté přešel s kytarou k folku a country a malý Jirka začal brzy jeho kapelu doprovázet na tamburínu, bubínek i foukací harmoniku. Velký talent byl zjevný a Jirka si časem sestavil první soupravu. Následně se pod dohledem hudebně vzdělaných kamarádů začal naplno věnovat bicím nástrojům a časem se poohlížet po prvním bigbítovém seskupení.
Tou první kapelou se stalo chotěbořské KYVADLO, kde Jirka bubnoval od roku 1988.
Po dvou letech (v roce 1990) přešel z KYVADLA ke kapele S.D.A. do Ledče n.Sázavou, kde prožil pět báječných bubenických let.
V roce 1995 přechází do Přelouče k další hodně významné kapele, kterou je POLYMETAL, kde hraje další dva roky.
Potom je krátce členem týnecké skupiny SKYLLA...
… Ale v roce 1997 přichází nabídka z Kutné Hory od rockerů z BRIXu , kterou přijímá a členem této skvělé kutnohorské party je dodnes.
Jirka ale jako výborný muzikant ví, že není jen bigbít a proto v roce 1998 rád využil příležitosti a přijal angažmá v další kutnohorské (tentokrát taneční) KH BAND, jejíž členem byl do roku 2013.
Na podzim roku 2012 se mu společně s klávesákem J. „Charliem“ Nešporem zrodila v hlavě myšlenka na založení nové kapely, která získala původně jen „pracovní název“ podle můr, které se slétaly k lampě na terase, kde se konala první noční schůzka k založení kapely. Název ale vlastně vychází tak trochu i ze stylu nočního pracovního života muzikantů, který se životu nočních můr trochu podobá …a proto tento název nakonec zůstal... :)

Foto z osobního archivu- Jiří „Fanda“ Mirovský (více)
V dubnu 2017 dochází k částečné změně obsazení Nočních Můr a jako nový baskytarista a zároveň vokální zpěvák přichází do kapely Jiří „Fanda“ Mirovský, který je skutečným „mistrem basů“ a zároveň výborným parťákem.
Fanda začal s muzikou opravdu velmi brzy, psal se rok 1970, kdy již v 1.třídě základní školy dochází do přípravky hudební teorie. O rok později začal s hrou na housle a v deseti letech začal v LŠU Vlašim hrát na lesní roh. V této LŠU se Fanda stává také členem mládežnického orchetru, s kterým, pod vedením učitele Františka Kmocha, jezdil po konzertech a festivalech doma i v zahraničí.
Největší hudební školu Fanda dostává při základní vojenské službě u Hudby Pohraniční stráže v Benešově, kde působí v letech 1982-84...a zde účinkuje rovněž v taneční kapele, tentokrát jako bubeník.
S bigbítem začal v roce 1978 a to ve školním seskupení KASIOPEA a následně v roce 1980 hraje v další kapele s názvem KIKS.
Poté se píše rok 1985 a Fanda nastupuje do tanečního orchestru Skláren Kavalier v Sázavě.
O rok později se ale opět vrací k rockové muzice a nastupuje jako baskytarista do vznikající skupiny BENETTON, která se stává opravdu velmi známou a oblíbenou, s BENETTONem působí až do roku 1991.
V roce 1993 vstupuje do další úspěšné bigbítové kapely ROCKWELL.
Potom následuje delší odmlka, ale Fanda se k muzice opět vrací a to v r.2006, v rámci comebacku BENETTONu, kde hrál až do r.2014.
Současně působí také v kapele OLY BAND …
… a od roku 2013 je členem AXIOMu, později AXIONu, kde hraje dosud.

Foto z osobního archivu

- Pavel Bečan (více)
Na jaře 2020 získávají Noční Můry do svých řad velmi zkušeného a aktivního multiinstrumentalistu, matadora posázavské hudební scény, Pavla Bečana, který se stává hráčem na klávesy, akustickou kytaru i vokálním zpěvákem.
Svojí hudební cestu nastartoval Pavel už v roce 1971, kdy ve druhé třídě základní školy začal s hrou na housle, které se věnoval 8 let. Za pár let mu ovšem učarovala kytara, na kterou se od prvních akordů postupně zdokonaloval a to jako samouk.
Pak příchází rok 1980 a Pavel (na střední škole v Mladé Boleslavi) zakládá, společně s kamarády, první kapelu s názvem TAMA, kde hraje na elektrickou kytaru. Současně se mu zalíbila také basová kytara, na kterou se postupně učí hrát a následně na ní hraje i v tanečním orchestru Jana Čvančary v Sázavě.
Rok po vojně se Pavel účastní založení (dnes již legendární) sázavské kapely BENETON a stává se jejím kapelníkem. V této rockové partě střídá kytaru s klávesami, na které se také postupně naučil hrát. Původní sestava BENETONu hraje do roku 1991.
V roce 1993 přichází vstup do další bigbítové kapely, tentokrát ROCKWELL, která hraje do roku 2005.
V dalším roce se k životu opět probouzí BENETON, který Pavel vede dalších 7 let. V této době je ale současně členem pražské kapely KAKTUS a sázavské skupiny OLYBAND (což je v podstatě obdoba BENETONU).
Pak přichází nabídka do skupiny AXIOM (později AXION), kde se Pavel v roce 2013 stává kytaristou, v roce 2019 vstupuje do nové sázavské kapely KOLODĚJ, jako baskytarista je členem další sázavské (folkové) partičky MYSENEMENUJEM a současně je hráčem a kapelníkem znovuobnoveného BENETONU.
Je jasné, že s Pavlem Bečanem přichází do Nočních Můr obrovská muzikantská zkušenost a hudební vkus, který kapelu a repertoár hodně posílí.

Foto z osobního archivu

- Borek Fischer (více)
Alternativním baskytaristou u Nočních Můr je Borek Fischer, který začínal hrát na baskytaru už ve velmi raném mládí a velkou část života se muzice věnoval profesionálně.
První kapelu založil s kamarády na základní škole v Mníšku p.Brdy už ve 13 letech a to v době, kdy začal s hodinami hry u svého prvního a nejlepšího učitele, kterým byl slavný baskytarista Olympicu Milan Broum.
Později (po přesunu do Prahy) začal navštěvovat konzervatoř Jaroslava Ježka a po maturitě nastoupil ke studiu na Statní konzervatoř v Teplicích. Po složení tzv.kvalifikačních zkoušek a udělení umělecké kvalifikace se mohl Borek začít naplno – profesionálně věnovat muzice.
Až do roku 1989 prošel skutečně významnými a slavnými kapelami a hrál s těmi nejlepšími muzikanty. Jmenujme např. skupinu HALOGEN, doprovodnou kapelu MARCELY HOLANOVÉ, VÍTA TUČNÉHO, ROCKEC IVO PEŠÁKA a spoustu dalších.
Jedním z nejvýraznějších angažmá byla rocková kapela KARAMEL, která účinkovala od roku 1981 a její hity znal snad každý. Borek strávil v KARAMELu několik báječných sezón.
V posledních letech je pro Borka muzika už jen koníčkem a hraje pro potěšení. Aktivit s různými kapelami měl a má skutečně mnoho, ať už se jedná o stálé účinkování nebo hostování. Několik let hrál např.s HUSBERY, je členem skupiny TRIO, atd....atd.

Foto z osobního archivu

- Honza Kment (více)
V dubnu 2017 dochází k částečné změně obsazení Nočních Můr a jako nový solový zpěvák a doprovodný kytarista nastupuje zkušený a velmi známý (převážně rockový) muzikant Honza Kment. Honzovo muzicírování začalo už v 6.třídě základní školy, kdy jako kytarista samouk začal hrát a zpívat s kamarády u táborových ohňů a následně v roce 1987 hrál aktivně ve folkovém sekupení s pracovním názvem „DUO PROČ...“, s kterým účinkoval na akcích v kulturních domech a podobně.
Poté na delší čas (s ohledem na rodinu a dcery) aktivní muziku opustil, ale kytary a zpěvu se nikdy nevzdal a v soukromí hrál a zpíval stále.
K velkému zlomu dochází v roce 2006, kdy vzal Honza opět do ruky mikrofon a začal účinkovat v elektronickém seskupení STARÉ PÁKY na Přeloučsku a Pardubicku.
Po třech letech zakládá vlastní skupinu, která začala vystupovat jako duo ŠOU-HANZ BAND a s vzestupnou gradací působí dodnes.
V roce 2012 poznal Honza Kment (prostřednictvím inzerátů) několik správných lidiček z oblasti bigbítu a posléze s kamarádem zakládá kapelu AXIOM, ve které se věnuje zpěvu. Po zhruba dvou letech dochází v této skupině ke změně obsazení a názvu na AXION a v tomto seskupení působí Honza jako zpěvák a lídr dodnes.

Foto z osobního archivu

- Lenka Neumannová Pokorná (více)
Mladá, velice půvabná, ale hlavně skvěle zpívající Lenka Neumannová Pokorná je „Noční Můrou“ od samého začátku a její hudební vkus i hlas tvoří nejen repertoár, ale také tvář kapely. I přes svoje mládí je Lenka už v muzice a zpěvu velmi zkušená, ale o tom až později.
Její velká muzikálnost (s dětskou foukací harmoničkou) se začala projevovat už ve 3 letech a v 6-ti letech již zvládala první melodie na malé el.piánko.
Rodičům bylo jasné, že takový přirozený talent se musí rozvíjet a tak Lenku ve 2.třídě ZŠ přihlásili ke hře na klávesové nástroje – akordeon v kutnohorské ZUŠ. V roce 1995 tedy Lenka začala, později přešla i do akordeonového souboru a ZUŠ navštěvovala až do roku 2003.
V té době Lenka zjistila, že je čas přejít do praxe a s partou kamarádů muzikantů se začala scházet v garážích, hospůdkách a u ohňů, skládat muziku a zakládat první „garážové“ kapely. Při hře se začíná čím dál víc věnovat i zpěvu a zní to skvěle.
Pak přišel rok 2009 a Lenka se na doporučení Jardy Drtiny a Válečka stala zpěvačkou proslulé bigbítové kapely S.D.A. z Ledče n.Sázavou, ve které zpívá stále.
Jako zpěvačka s obdivuhodným hlasovým projevem a rozsahem se stala brzy velmi oblíbenou a v roce 2011 přišla další nabídka, tentokrát do kapely MONTY JACK, kde úspěšně účinkovala celou sezónu 2011 a částečně i v sezóně 2012 (před návratem Jitky Smejkalové).
Lenka má jako zpěvačka velký talent a potenciál a proto v roce 2012 přijala nabídku a stala se zakládající členkou Nočních Můr.
Ovšem nejen krásným hlasem, ale také harmonikovými tóny přispívá k originalitě Nočních Můr a její akordeon báječně zní nejen v českých lidovkách, ale také v některých písničkách z rockové, bluesové a country klasiky i v nových hitovkách. A o tom, že je Lenka opravdu výbornou a oblíbenou akordeonistkou svědčí její časté vystupování na soukromých i veřejných akcích v hospůdkách i na jiných místech (nejen) kutnohorského regionu a to jak s triem Sesbíraný Drobky tak i sólově. No a z výčtu aktivit ještě nutno uvést zpívání i občasné hraní s přiležitostnou partou KMČ.

Foto z osobního archivu

- Pavel Fessl (více)
Pavel Fessl stojí v popředí Nočních Můr a příznivcům muziky nejen na Kutnohorsku, ale v mnoha dalších regionech není třeba Pavla představovat. Tohoto nenapodobitelného zpěváka s úchvatným tenorem znají již dvě generace posluchačů a to převážně jako neodmyslitelnou tvář legendární rockové skupiny BRIX.
Pavlovy začátky se ale datují už někdy v roce 1980 - 82, tedy na základní škole, kde s kamarády zakládá první kapelu NAUTILUS, ve které se začíná projevovat jeho velký pěvecký talent.
O pár let později (v r.1985) začíná zpívat s další kapelou, kterou je POLLUX, kde je členem až do roku 1988.
A pak přichází rok 1989 a vstup do kutnohorské (tehdy metalové) party BRIX, ve které velmi úspěšně zpívá do dneška.
Ale jako výborný zpěvák je Pavel příznivcem i jiných žánrů než je bigbít a proto přijal v roce 1996 nabídku a stal se členem další kutnohorské (tentokrát taneční) kapely KH BAND. A v KH BANDu zpíval až do roku 2013.
Pavel se ovšem velmi úspěšně realizuje nejen jako zpěvák, ale přiležitostně také jako moderátor různých společenských akcí a svojí originalitou, pohotovostí a neotřelým vtipem dokáže vždy mimořádně zaujmout.

Foto z osobního archivu

- Jirka Michálek (více)
V březnu 2014 přichází k Nočním Můrám Jirka Michálek, jehož jméno se za zhruba 35let provozování aktivní muziky stalo téměř legendou a jako hráč i zpěvák byl a je vždy spojován s těmi nejlepšími a nejžádanějšími – převážně rockovými kapelami. Ale vraťme se časem zpátky až do jirkova dětství.
Už v šesti letech začal s hrou na housle v LŠU Čáslav, o dva roky později přešel ke hře na klavír (a současně kostelní varhany) a protože Jirka disponoval velkým talentem a nadšením, začal v této době jako samouk také s hrou na kytaru.
O pár let později nastal čas k aktivnímu hraní a tak Jirka nastupuje v roce 1981 jako kytarista do své první kapely, kterou byla skupina PULS a rok poté přechází jako klávesák do velmi známé VEHEMENCE.
V r.1983 nastupuje (opět jako klávesák) do kapely REFLEX a o tři roky později do skupiny BARD, kde hraje další tři roky.
V letech 1989-1991 byl klávesistou další velmi úspěšné kapely DERBY, v letech 1992-1993 hrál ve skupině Lef de BARD a od roku 1999 další tři roky v EXTRAKTU.
Pak přichází rok 2002 a Jirka obnovuje skupinu Lef de BARD, jejíž členem je dosud.
Současně byl v letech 2006-2007 kytaristou v HUSBERY a následně dva roky (2010-2011) u kapely BERRY.
Přesto, že je Jirka známý především jako klávesák a kytarista, k Nočním Můrám nastoupil jako baskytarový hráč a pochopitelně také jako zpěvák, což je další jeho doménou a společně se zpívajícími Pavlem, Lenkou a Válečkem tvoří výraznou vokální produkci.

Foto z osobního archivu